روابط زوجین و باورهاي غلط

 آشنایی با باورهاي غلط در روابط بين زوجین

اگر شما در رابطه با همسرتان ، مشکلی داشته یا دارید، احتمالا توصیه های زیادی به شما شده است. این طور به نظر میرسد که هر فردی که ازدواج کرده است و یا افرادی را میشناسد که ازدواج خوبی داشته است، رمز و راز یک عشق بی انتها در ازدواج را، میداند. من (جان گاتمن): پس از سالها تحقیق و پژوهش،همانطور که در کتاب هفت اصل برای ساخت روابط زوجین گفته ام، به این نتیجه رسیدم که باورهای غلط بسیاری در مورد ازدواج وجود دارد که نه تنها مخرب است، بلکه بالقوه توانایی از بین بردن رابطه را دارد. این باورها خیلی خطرناک هستند چون باعث میشوند زوجها مسیر اشتباهی را انتخاب کنند و یا به سبکی با یکدیگر برخورد نمایند که امیدی به بهبود رابطه وجود ندارد.واین فرضیه که رابطه را میتوان با افزايش حساسيت بین فردی (توجه) بهبود بخشید نیز غلط است.

 

مشکلات روابط زوجین

تعدادی از اين افسانه هاي غلط عبارتند از :

 

 “ازدواج فقط یک کاغذ و قرارداد رسمي است “

مزایای جسمانی و روانی ازدواج بیشمار است. بعد از ۵۰ سال تحقیقات جامعه شناختی در کشورهای توسعه یافته ثابت شده است که بهترین منبع سلامتی، ثروت ، طول عمر و آرامش خاطر کودکان ، از ازدواج رضایتمند و سالم ناشی میشود.

 

 “تنها زندگی کردن با روابط موقت، همانند زندگی متاهلی است.”

دوباره تحقیقات جامعه شناختی نشان داده است که در همه جای کره زمین، افرادی که تنها زندگی میکنند، زودتر میمیرند، کمتر سالمتر هستند، کمتر ثروتمندترند و بهبودی از بیماری ها برایشان کندتر است، به نسبت افرادی که ازدواج کرده اند.
این امر خصوصا برای مردان صادق است که در مقایسه با زنان از حمایتهای اجتماعی ضعیف تري برخوردارند. زمانی که مردان در یک رابطه متعهدانه هستند، حمایت های اجتماعی خود را افزایش میدهند.

 

 ” تعارض در روابط زناشویی زوجین، نشانه آن است که در یک رابطه بد و مخرب قرارگرفته اند.”

تعارض در همه روابط وجود دارد و غیرقابل اجتناب است. علاوه بر این، تعارض به ما کمک میکند تا آگاهی خود را نسبت به شریک زندگیمان افزایش دهیم. تعارض معمولا از تلاش برای ایجاد رابطه از دست رفته شکل میگیرد، مخصوصا زمانیکه یکی از زوجین تلاش میکند تا به لحاظ عاطفی به دیگری نزدیکتر شود. همچنین تعارضات از تفاوت انتظارات زوجین از یکدیگر شکل میگیرد که ارزش دارد در موردشان صحبت شود.

 

 ” عشق کافی است … “

عشق کافی نیست، زیرا در اغلب ازدواجها، خصوصا بعد از تولد اولین کودک، زوجین تعاملات خودشان را با یکدیگر کمرنگ میکنند، که به روابط عاشقانه آسیب میزند. رفتار جنسی کمتر میشود و از تفریح و ماجراجویی نيز دور مي شوند.
اگر به روابط بين زوجين توجه نشود، رابطه تبديل به انجام یکسری کارهای تکراری و مکالمات محدود تبدیل می شود. که زوجین باید توجه و اولويت خود را به يكديگر در این حیطه بهم داشته باشند.

 

 “صحبت در مورد زخمهای عاطفی رابطه درگذشته، فقط باعث بدتر شدن آنها میشود.”

بنا به گفته فالكنر ” گذشته هیچ وقت نمی ميرد و هیچ وقت نمی گذرد. “(چون ما با گذشته زندگی میکنیم) شما مي توانيد آسيبهاي عاطفی گذشته را بررسی نماييد، كه ديگر براي شما اتفاق نيافتد.
و شما نمي توانید گذشته را عوض كنيد، بلکه فقط می توانيد نحوه بازگویی و خاطره ي آن را تغییر دهید.

 

 “روابط بهتر آن است که افراد مستقل تر از یکدیگر باشند و نیاز زیادی بهم نداشته باشند.”

وابستگی متقابل در همه روابط وجود دارد. در روابط سالم، افراد می كوشند تا نیازهای دیگری را هم مدنظر خودشان قراردهند.(و خودخواهانه فقط به فکر ارضای نیاز خودشان نباشند.)
باوری در اين زمينه وجود دارد که ” عزيزم اگر تو آسيب ببيني، دنيا براي من متوقف مي شود و من به تو، توجه مي كنم”.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روابط زوجین و باورهاي غلط”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وقت ویزیت

برای تعیین زمان مشاوره به بخش تعیین وقت قبلی در منوی اصلی مراجعه فرمایید.

نظرات